Časté Otázky a Odpovede

Toto sú otázky, ktoré sa ma ľudia často pýtajú. Nie sú všetky a postupne budem dopĺňať ako otázky, tak aj odpovede. Preto odporúčam využiť formulár v spodej časti stránky aby ste ostali v obraze 🙂

Mliečne výrobky áno či nie?
Ja osobne ich nejem,  ale nevidím problém keď ich niekto má v strave.  Samozrejme ako pri každej potravine,  problémy môžu nastať aj pri mliečnych výrobkoch.
Treba si však zadefinovať v akej kvantite ich jeme a z kade pochádzajú.
Je rozdiel medzi syrom z lokálnej farmy,  ktorá produkuje nízke kvantity kvalitných produktov a velkovyrobov.
Preto je moje všeobecné odporúčanie po vzore blue zones,  vyhnúť sa produktom v supermarketoch a pokiaľ chcete,  z času na čas mať mliečne výrobky z lokálnych zdrojov.
Nie sú nutné pre život ani zdravú životosprávu.
Teoretické znalosti o strave mám, ale ako ich praktizovať? Vždy sa celý deň držím na uzde a večer sa opustím a zjem všetko.
Tento problém je typický pre ľudí,  ktorí chcú použiť vôľu na to,  aby sa udržali na uzde a neprejedali sa.
A vždy to stroskotá, pretože naša sila vôle je obmedzená.  Jednoducho keď ráno vstaneme,  vieme si odoprieť veci ľahšie ako po celom dni v stresujucom prostredí.
Preto treba zvoliť iný spôsob.  Stravovanie sa,  ktoré vás nasýti,  nabije energiou na dlhý čas a v neposlednej rade vám bude aj chutiť.
Tu už môžeš tušiť,  že je na základe týchto podmienok ťažké stanoviť všeobecné odporúčanie a je potrebné ho personalizovať.
Avšak je vhodné začať dobrými raňajkami. Nielenže ťa nabijú energiou na dlhú dobu,  ale zároveň ti stabilizujú cukor počas dňa,  čo znamená rovnomernejšie rozloženie energie, nižší pocit hladu a zabránia večernému prejedaniu sa. Pozri si štúdie 🙂
Tu prikladám ako vyzerajú moje raňajky každý deň. Základ tvoria ovsené vločky, ku ktorým pridám orechy alebo semiačka (mak, vlašské orechy, lieskovce, chia semienka, kešu orechy… je dobré to ja striedať), sezónne ovocie, sójové mlieko. Navyše nejaké zelené listy špenátu či reďkovky fungujú ako skvelá príloha.
Som aktívny počas dňa, mám deti, celý deň som rozbehaný a preto nemám čas sa poriadne najesť a jem hlavne večer.
Taktiež častý problém, ktorý počúvam denne.
Zároveň môže znieť paradoxne,  že človek, ktorý je aktívny,  ma vyššiu váhu alebo by mohol mať problém schudnúť.  Hlavne keď neje.
Energetická rovnováha platí či ješ jeden alebo desať krát za deň. Pokiaľ si v deficite,  schudneš,  pokiaľ v surpluse,  priberieš.
Ak si myslíš,  že si v deficite a zároveň priberáš, nie si v deficite.  To je ale téma sama o sebe.
Tento problém je boj na viacerých frontoch, ktorých koreňom je chaos.
Ráno začínam stresom,  pokračujem stresom,  mam tráviace problémy zo stresu,  zle sa vyspím a keď sa k jedlu dostanem,  nemám energiu jesť niečo rozumné a siahnem po jedle,  ktoré zapôsobí silno na moje zmysly (nasýtené tukmi a cukrami a prezervatnmi).
Ako vidíme,  je to reťaz akcií,  ktorá vedie k určitému výsledku.
Riešenie je rovnaké ako v predošlej otázke a to je zamerať sa na ovplyvnenie tých častí dňa,  nad ktorými máš kontrolu.
Začať deň výživnými raňajkami pretože väčšina ľudí vie ovplyvniť svoje ráno,  no večer sa už môžeš cítiť všelijako.
Ďalší tip je mať navarené a tým pádom eliminovať rozhodovanie sa večer o tom čo jesť keď prídeš vyčerpaný  domov.
Každopádne,  treba začať plánovať! Tvoj život bude jednoduchší a je oveľa pravdepodobnejšie, že dosiahneš svoje ciele.
Čo mám jesť pred tréningom/behaním?
Táto otázka je veľmi všeobecná.  Čo jesť a či vôbec jesť záleží od dĺžky tréningu, či ideš trénovať ráno pred raňajkami alebo neskôr počas dňa kedy už máš v sebe nejaké to jedlo,  aká je intenzita, tvoja trenovanosť alebo aj ako znáša trening tvoj žalúdok a aké sú tvoje ciele.
Jednoznačne sa pred fyzickou aktivitou treba vyvarovať ťažko stravitelným jedlám a tukom pred vyššou záťažou. Tuky v podobe orieškov napr. môžu byť v poriadku pred dlhým behom, bicyklom.
Pokiaľ potrebuješ energiu, siahni po ovocí. Mimo energie samotnej ovocie obsahuje aj antioxidanty, ktoré sú prospešné pri regenerácii a ochrane organizmu pri zvýšenej aktivite. Napríklad, jeden banán by ti mal bohate stačiť aj na hodinový intenzívny tréning.
Pokiaľ si idete len tak vyklusať pohodovym tempom,  aj keď je to napr. ráno nalačno,  nie je potrebné nič jesť.  Práve ešte zlepšíš metabolizmus tukov (neznamená  to že  viac schudneš,  ale že  telo sa učí lepšie využívať tuky).
A čo hovoríš na keto, paleo, vegan, vegetarian, low carb...
Mnohé  z týchto  spôsobov stravovania fungujú  pre rôzne ciele rôznych skupín ľudí. Opäť však nie sú žiadnym zázrakom,  ale súhrou faktorov. Chudnutie je vždy spôsobené nižším príjmom energie než výdajom, čo sa nazýva aj negatívna energetická rovnováha.
manayment hmotnosti
Prerušované hladovanie
Takisto ako vyššie spomínané spôsoby stravovania,  prerušované hladovanie funguje na základe negatívnej energetickej rovnováhy.  Menej času na jedenie znamená nižší príjem (aj keď to nie je garantované a ľudia pribrali aj na vegan aj paleo aj pri prerušovanom hladovaní).
Pokiaľ vám sedí do životného štýlu,  pokojne ho praktizujte,  nie je však lepšie oproti zdravému životnému štýlu kedy jeme aj raňajky aj obed aj večeru a prípadne aj desiatu a olovrant.
Túžim po zmene. Čím mám začať?
To sú slová do bitky, ktoré rád počujem!

Najlepšie bude začať zmenou, ktorá je pre teba ľahko dosiahnuteľná, no zároveň ťa posunie bližšie k tvojmu cieľu. Pre niekoho to môže znamenať, že si stiahne krokomer a bude sa sústrediť na zvýšenie aktivity počas dňa, pre druhého to bude vylepšenie raňajok a pre tretieho celý fitness program.

Typicky robíme tú chybu, že si stanovíme príliš veľký cieľ, ktorý je nedohľadne. Je síce veľmi inšpiratívne mať za cieľ vyšportovanú postavu aj keď v súčasnosti bojuješ s nadváhou, no je múdre stanoviť si menšie, čiastkové ciele.

Identifikuj a rozhodni sa pre čiastkový cieľ, ktorý môžeš zaradiť do života ihneď a pracovať na ňom, či to už bude viac pohybu, malé vylepšenie jedného jedla za deň, alebo naštudovanie aj vytvorenie samotného plánu k dosiahnutiu tvojho cieľa.

Nenašli ste odpoveď na to, čo Vás zaujíma? Napíšte ju sem.

Odber noviniek

9 + 10 =