Stravovacie návyky sú dôležitejšie ako počítanie kalórii

Príklad z praxe
Pred pár dňami som si otvoril správy na messangeri a tam sa na mňna vyvalil kopec nových správ od jednej z mojich klientiek. Volajme ju Janka.
 
Je to pekný príklad toho, čo často vídam, hlavne u žien a preto som a rozhodol na tomto príklade poukázať na niekoľko fakto(ro)v.
“Jeeejda,dnes zas 2020 kcal ?
 
Keď som mala 1600 zjedenýh,tak som dnes nejak zle nakombinovala obed a vyšlo mi to na 34 g proteínu…tak som si dala taký nápoj proteínový…ale bola som strašne hladná, dala som si polievku a  mi to urobilo 400 kcal…
 
Teraz som síce najedená, ale brutáne veľa kalórii som prijala.”
Stalo sa niečo podobné už aj Vám? Ako ste sa v takej situácii zachovali? Ako sa mala zachovať Janka? A to najpodstatnejšie, čo k tomu viedlo?
 
Poďme pekne poporiadku. V prvom rade by som chcel podotknúť, že 2020 kcal nie je veľa pre aktívneho človeka – ani ženu. Samozrejme váš energetický príjem by mal závisieť aj na vašich cieľoch.

Kde nastala chyba?

Ako sa Janka dostala k 2020 kcal v daný deň keď má podľa plánu prijať cca. 1600? Všimnite si, že písala ako bola strašne hladná a to viedlo k veľkej večeri.
 
V prvom rade som sa jej spýtal dve otázky:
  • Prečo si myslíš, že 2020 kcal je veľa?
  • Čo to v dôsledku znamená?
Odpoveď na prvú ma celkom prekvapila: “Veľa je to,lebo mám mať príjem 1600.”. Prekvapilo ma to, pretože už spolu nejaký ten piatok spolupracujeme a myslel som si, že určitým veciam ohľadom kalórii rozumie. Nakoniec vysvitlo, že tomu síce rozumie, ale keď uvidela to číslo 2020 v aplikácii, tak ju to v danom momente vystrašilo.
 
2020 kcal sa môže zdať byť veľa, ale podľa Jankyných pocitov to bolo dostatočné množstvo. Treba si uvedomiť dve veci, ktoré klientom stále zdôrazňujem:
  1. Náš kalorický príjem a výdaj sa mení, nie je statický. Je ľahké domnievať sa, že zamerať na statický počet kalórii je jednoduché. Je to dosiahnuteľné, ale nepraktické. Väčšina ľudí nemá stálu dennú rutinu. Niekedy sa hýbeme menej, niekedy viacej. Niekedy máme v práci viac stresu, niekedy menej. A niekedy sa jednoducho rýchlo ochladí, čo má tiež vplyv na výdaj energie.
  2. Kalorický príjem je meradlo, nie cieľ. Pretože nemáme každý deň rovnaký výdaj energie, nemôžeme sa čudovať, že jeden deň môže byť pre Janku 1600 kcal priveľa a druhý deň primálo a tretí deň akurát.
 
Následne som sa pozrel aj na jej jedálniček pre lepšiu predstavu o tom, čo v daný deň zjedla. Do očí bijúce boli dve veci:
  • Žiadna zelenina ako príloha k jedlám.
  • z 2020kcal, ktoré v ten deň prijala, bolo cca. 1600 na večeru (čiže jej celodenný cieľ).
Žiadna zelenina ako príloha k jedlám.
Mimo toho, že je zeleniná plná vitamínov a minerálov, je tiež bohatá na vlákninu. Práve vláknina má veľký benefit, nie len pre zdravie, ale aj v redukčných diétach. Vláknina predstavuje objem, ale je pre nás nestráviteľná, čo znamená jedlo s minimálnym obsahom energie.
 
Ak máš pred sebou malú porciu jedla, automaticky si pomyslíš, že ťa to nezasýti… a väčšinou budeš mať aj pravdu. Na druhej strane ak uvidíš pred sebou obrovskú misu šalátu, automaticky si väčšina ľudí povie, kto má toho toľko zjesť?
 
Stačí si len pomyslieť na fakt, že odporúčaný denný príjem zeleniny je 500g. Väčšine ľudí sa pri tomto fakte zatoči hlava ?
 
Väčšina kalórii prijatých na večeru
Rozdieľ v tom, že niekto príjme viac energie z jedla na večeru a niekto na raňajky nehrá pri chudnutí veľký rozdiel. Najpodstatnejší je celodenný príjem!
 
Avšak bežne sa stretávam so ženami, ktoré sa snažia schudnút a jedným z ich problémov je prejedanie sa na večeru. Celý deň totiž hladujú, cielene aj necielene, a večer ich to doženie. Je lepšie zjesť viacej ráno a počas dňa kedy sme aktívni ako večer pred spaním.
 
Veľké jedlo pred spaním zníži kvalitu spánku a môže mať aj nepriaznivé účinky na zdravie!
 
Týmto sme sa dostali k tomu, že Janka v tento deň jednoducho nenasledovala dva zo základných princípov pre chudnutie. Musím ju však pochvláliť, lebo zvládla mať dostatok proteínu aj keď bol skoro celý v jednom jedle.
 

Jeden deň nie je podstatný

Následne som sa ešte pozrel na jej štatistiky za posledné štyri dni. Toto bol jej priemer 1454kcal.
Keď som Janke ukázala tento priemer, bola sama veľmi prekvapená. Aj napriek jej nepodarenému dňu je stále v deficite a vedie si dobre. Viem že je lákavé pozerať sa na jeden izolovaný deň a následne sa cítiť zle. Rovnako lákavé je pozerať sa len na dobré dni a dobré skutky, ktoré sa nám podarili.
 
V oboch prípadoch však ide iba o ilúzie. Preto neklamte samých seba a pozerajte sa na údaje ako na informácie, ktoré vám pomôžu priblížiť sa k vašim cieľom 🙂

Stiahni si návod, ktorý ťa v siedmych jednoduchých krokoch prevedie prípravou skveleje ovsenej kaše, ktorá poteší nie len tvoje zmysly, ale aj ťa zasýti a nabije energiou. Súčasťou je príklad troch verzii, jedna nasladko a dve naslano.